Strona główna | Mapa serwisu | Poleć serwis znajomemu | Kontakt
 Strona główna
 Aktualności
 Wykaz i skład organów LOIA
 Ciągłe szkolenia farmaceutów i specjalizacje
 Składki członkowskie
 Przepisy prawne
 Kodeks Etyki Aptekarza RP
 NIA
 Biuletyn LOIA
 Wniosek o wydanie rękojmi - druk
 Linki
 Kontakt
 Legitymacja Farmaceuty LOIA
 Giełda pracy
 Giełda pracy - regulamin zamieszczania ogłoszeń
31.08.2016r. - Komunikat Prezesa Okręgowej Rady Aptekarskiej w sprawie wystawiania i realizacji recept na bezpłatne leki dla seniorów

Zielona Góra, dnia 31 sierpnia 2016 r.

I/ 555 /2016



Członkowie

Lubuskiej Okręgowej Izby

Aptekarskiej

w Zielonej Górze

- Wszyscy –



Szanowni Państwo,

Koleżanki i Koledzy

KOMUNIKAT

Lubuskiej Okręgowej Izby Aptekarskiej

w Zielonej Górze

w sprawie zasad wystawiania i realizacji recept na bezpłatne leki, środki spożywcze specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyroby medyczne przysługujące pacjentom, którzy ukończyli 75-ty rok życia.



W związku z wejściem w życie art. 43a ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych z dniem 1 września 2016 roku wchodzi w życie znowelizowane rozporządzenie Ministra Zdrowia w sprawie recept lekarskich z dnia 2 sierpnia 2016r.( Dz. U. z dnia 17 sierpnia 2016 r. Poz.1261).

Prawo do uzyskania recepty z uprawnieniem dodatkowym S posiadają pacjenci, którzy ukończyli 75 rok życia.

Zgodnie z Kodeksem Cywilnym przy obliczaniu wieku osoby fizycznej, termin upływa z początkiem ostatniego dnia. Powyższe oznacza, że osoba fizyczna, która urodziła się 01 września 1941 r. uzyska 75 rok życia o godz. 0:00 dnia 01 września 2016 roku.

Przy realizacji recept nie weryfikujemy uprawnień lekarzy, pielęgniarek wystawiających recepty z kodem S, par.16 pkt 1.1)a) kod uprawnienia dodatkowego pacjenta określonego w pkt 11 załącznika nr 1 do rozporządzenia ( S ) wpisuje wyłącznie lekarz , pielęgniarka.

Farmaceuta zastał wyłączony z możliwości wpisania tego kodu uprawnienia.

W przypadku nie wpisania tego kodu przez osoby uprawnione, realizujemy receptę na zasadach ogólnych refundacji.

Pozostałe kody dodatkowe wymienione w pkt 1-10 załącznika nr 1 do rozporządzenia możemy uzupełnić wpisując je na rewersie recepty, składamy podpis i umieszczamy tę adnotację w komunikacie elektronicznym dla NFZ.

Na receptach z uprawnieniem S w kolumnie odpłatności osoba wystawiająca receptę zobowiązana jest wpisać poziom odpłatności, z jakim lek byłby ordynowany w przypadku refundacji na zasadach ogólnych ( R , 30% , 50% )

Odpowiedniki wydajemy na ogólnych zasadach, które reguluje Art. 44 ustawy refundacyjnej, lecz ograniczone do wykazu dla seniorów. Wydając odpowiedniki z poza tej listy naliczamy odpłatność na ordynowanie leku na zasadach ogólnych.

Bezpłatny dostęp do wybranych leków dla pacjentów 75+ nie może być powodem zmiany terapii leczonego pacjenta, dlatego na receptach z uprawnieniem S mogą być ordynowane leki z grupy leków refundowanych na zasadach ogólnych ( leki pierwszego rzutu) oraz leki ze 100% odpłatnością, nie wydajemy tych leków bezpłatnie.



Z poważaniem

mgr farm. Ryszard Kiedrowski

Prezes

Okręgowej Rady Aptekarskiej

w Zielonej Górze





 
Copyright © 2006 Lubuska Okręgowa Izba Aptekarska Licznik: 3244468 projekt i realizacja: e-line Systemy Internetowe